BAKIRKÖY  SAMSUNG  LAPTOP CHİPSET & EKRAN KARTI TAMİR VE DEĞİŞİM MERKEZİ

BİZE ULAŞIN

0212 543 49 51

OFFİCE MARKET

TOSHİBA LAPTOP SERVİSİ

 

HER MARKA MODEL TOSHİBA LAPTOP!UNUZA ÜCRETSİZ ARIZA TESPİT İMKANI..!!!

 

 

 

DİĞER HİZMETLERİMİZ

  • ·         Samsug laptop ekran değişimi
  • ·         Samsug laptop klavye değişimi
  • ·         Samsug laptop menteşe değişimi
  • ·         Samsug laptop fan temizliği ve değişimi
  • ·         Samsug laptop şarj soketi değişimi ve tamiri
  • ·         Samsug laptop adaptör tamir ve satışı
  • ·         Samsug laptop batarya satışı
  • ·         Format
  • ·         Ram
  • ·         Harddisk

 
 
 
 
Chipset Değişimi, Chipset Tamiri,
Yeni nesil notebooklarda çok sıklıkla karşılaşılan arızaların başında chipset arızası gelir. Teknik terimde chipset arızalanması, “chipset’in yanması” olarak da adlandırlır. Chipset nedir, neden yanar? Öncelikle bu konu hakkında kısa bir bilgi paylaşımında bulunacağız. Chipset; dış birim ve iç birim kontrol ekipmanlarının sıralama ve kontrolünü sağlayan entegre birimidir. Aşağıdaki diyagramda gösterilen işlem mekanizmasının kusursuz ve düzenli bir şekilde işleyişini sağlar. Ekran kartı chipi, sistem bellekleri, usb bağlantıları, Sata kontrolcüsü, PCI Bus’lar ile işlemci arasındaki işleyişi sağlamaktadır. Elektronik Devrelerde, elektronik parçalar çalıştıkları sürece belirli bir ısı değerine ulaşırlar. Bu ısınmanın belirli bir derece ulaşması normaldir. Aşırı ısı kontrolü olarak, cihaz içerisine termal pad (Thermal Pad), ısı silikonu, Bakır yada aliminyum soğutucu ve fan devresi, cihaz üreticileri tarafından, ürüne entegre şekilde uygulanmaktadır.  Cihaz içerisindeki fanlar,  step motor teknolojisine sahiptirler. Sürekli dönmez, ısı değerinin artmasına paralel olarak, dönüş hızları da artar. Örneğin, cihaz üzerindeki işlemci 30 derecelik bir ısıdayken, işelmci fanı 300rpm (dakikada 300 devir ) dönüyorsa, işlemcinizin kullanımının artmasıyla, işlemcinin 60 derecelik bir ısıya ulaşması durumunda, işlemci fanınız da 600 rpm’lik bir dönüş hızına ulaşacaktır. Buradaki amaç, işlemciyi belirli bir ısının ( maximum çalışma ısısının) üzerine çıkmasını engellemektir. Fan motorunuzda bir arıza oluşursa yada zaman içerisinde fan biriminin içerisinde oluşan tozlar, fan ünitesinin soğutma yapmasını engellerse, chipset aşırı ısınır ve board ile arasındaki bağlantıyı sağlayan lehim topları çürür, atar yada chipset’iniz yanar. Chipset yanması diye tabir edilen, chipset arızalanması genel olarak bu şekilde meydana gelir.

Chipset Değişimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Notebook, Netbook ve Samsug laptop bilgisayarlarda bulunan chipsetler görev, marka ve serilerine göre farklılık gösterir. Notebook chipset tamirinde en çok kullanılan chipset çeşitleri North Bridge ( Kuzey Köprüsü ) ve South Bridge ( Güney Köprüsü ), Vga Chipset dir. Notebook chipset onarımı 2 şekilde gerçekleşir. Birinci yöntem;
REBALLING ( Yeniden Bacak Yapılandırılması ) Notebook anakartı üzerinde monteli olan (Lehimli) chipset’in BGA Rework cihazıyla sökülmesi, sökülen chipset in eski bacaklarının (chipset üzerinde bulunan lehim toplarının) temizlenmesi, yeniden chipset’in bacaklarının dizilmesi (Reball – Reballing ) İşlemi.
Bu işlem, çalışan her chipset tamirinde sağlıklı sonuçlanmamaktadır. Chipset arızası veren cihazın chipset entegresinin yanmamış olması gerekmektedir. Bu chipset cihaz üzerinden sökülüp, yeniden dizilip, takılmadan, chipsetin sağlam olup olmadığı anlaşılamaz.

2. Yöntem ;
CHIPSET DEĞİŞİMİ ( Yeni Chipset Entegresinin Montajı )
Arızalı chipset, cihaz üzerinden sökülür, yeni chipset entegresi ( kuzey köprüsü, güney köprüsü, vga chipset vb.) cihaz üzerine BGA REWORK cihazı ile notebook anakartının üzerine monte edilir.
Her iki yöntemde de BGA Rework cihazı olmadan chipset tamirlerinin yapılması mümkün değildir.
Chipset değişimi yada chipset tamiri yapıyoruz diyerek, BGA REWORK cihazı olmadan, ısı tabancaları yada ufak SMD Rework cihazları ile chipset tamiri yada chipset değişimi yapmaya kalkan kişi yada kurumların, anakartlara tamiri olamayacak şekilde kalıcı zarar verdikleri, chipleri sökerken, anakart üzerindeki veri yollarını koparttıkları gözlemlerimiz arasındadır. Bu durumda, tamiri olabilecek notebook anakartları, direk olarak hurda vasfına bürünmektedirler. Ekonomik bir şekilde anakartının tamirini yaptırmayı planlayan notebook kullanıcıları, büyük bedeller ödeyerek anakart satın almak zorunda kalmaktadır